نظریه اجتماعی, نظریه هنری

صدای تأثیر

صدای تأثیر

لیل ‌بیبی در «تصویر بزرگتر» صدا و بینش را درهم می‌آمیزد

شرلی جو

مترجم: سپهر مقصودی

لیل‌ بیبی۱Lil Baby توجه چندانی به اعداد و ارقام یا تمجیدها ندارد، تنها به این دلیل که با خودش رقابت می‌کند. این رپر اهل آتلانتا با آلبوم «نوبت من»۲My Turn توانست عنوان پرفروش‌ترین آلبوم سال را به دست آورد؛ جایگاهی که با فروش ۴/۲ میلیون نسخه و کسب بیش از ۲۱ میلیارد استریم و تک آهنگ‌های موفق «واو»۳Woah و «چیزی برای اثبات»۴Sum 2 Prove به‌دست آورد. اما سال ۲۰۲۰ همچنین لیل ‌بیبی را وادار کرد تا از صدای خود برای راه‌های دیگری نیز استفاده کند: برای کسانی که به‌دلیل رنگ پوستشان زندگی سختی را تجربه می‌کنند.

لیل بیبی

مرگ جورج فلوید به دست افسران پلیس مینیاپولیس برای بیداری این جوان ۲۵ ساله لازم بود. لیل ‌بیبی می‌گوید: «واقعاً از توییت یا پست گذاشتن توی اینستاگرام خوشم نمی‌آد، چون ممکنه اشتباه تفسیر بشه. همینه که آهنگ خوندن برام آسون‌تره.»

او می‌گوید: «تصویر بزرگ‌تر۵Bigger Picture،» که به جنبش «زندگی سیاه‌پوستان مهم است»۶Black Lives Matter و نابرابری‌های اجتماعی‌ای می‌پردازد که جامعه‌ی سیاه‌پوستان آمریکا با آن روبه‌رو هستند، «یکی از ساده‌ترین آهنگاییه هستش که تا حالا ضبط کردم. سوژه برام خیلی آسون بود.»

لیل‌ بیبی که از منطقه‌ی عمدتاً سیاه‌پوست‌نشین آتلانتا می‌آید، تجربه‌ی شخصی با پلیس و سیستم قضایی داشت. او می‌گوید: «در واقع خودم زندان رفتم، پس می‌دونم حضور توی دادگاه، قضاوت شدن یا تحقیر شدن توسط یه نوع خاصی از مردم چه حسیه.»

حتی برای کسی که خشونت را قبلا نیز از نزدیک دیده بود، مرگ فلوید واکنشی درونی ایجاد کرد. «وقتی این خبرو شنیدم، صادقانه بگم، خیلی درگیرش نشدم. ولی وقتی خود ویدیو رو دیدم، حقیقتاً حس دیگه‌ای به‌ام دست داد.»

لیل ‌بیبی که به رپ‌ کردن بدون نوشتن اشعار (فری‌استایل۷Freestyle کردن: زمانی که رپر صرفاً با گوش کردن به موسیقی پس‌زمینه، رپ کردن را آغاز کرده و نیازی ندارد که پیش از آن ترانه را نوشته باشد، در واقع این عمل فی‌البداهه انجام می‌شود) شناخته می‌شود، می‌گوید که ضبط قطعه‌ی تصویر بزرگ‌تر تنها دو روز طول کشید و شعرها نسبتاً بدون زحمت آمدند. او به عنوان تاثیرگذارترین قسمت این ترانه، از این بخش یاد می‌کند: «از سیاه و سفید بزرگتره». لیل‌بیبی می‌گوید: «نمی‌خوام مردم فکر کنن که من طرفدار سیاه‌پوستان یا ضدسفیدها هستم. من به اونا می‌گم که مسئله بزرگتر از اینه. مطمئناً کل مشکل همینه.»

کارل چری۸Carl Chery، رئیس یکی از بخش‌های اسپاتیفای می‌گوید: «تصویر بزرگ‌تر لحظه‌ای رو ثبت کرد که ما هرگز فراموش نمی‌کنیم. لیل ‌بیبی یکی از صداهای غیرقابل انتظاری بود که تابستان ۲۰۲۰ در صنعت موسیقی انبوهی از آهنگ‌های اعتراضی رو تولید کردن. او کلمات مناسبی رو برای بیان احساس میلیون‌ها آمریکایی پیدا کرد و همه‌شون رو در تک‌آهنگی بسیار موفق قرار داد.»

ویدئوهایی که از او پخش شده و با این موضوع همراهی کرد که در طول راهپیمایی‌های این جنبش در ماه ژوئن گرفته شدند، واقعاً برنامه‌ریزی نشده بودند، اما زمانی که لیل‌ بیبی و همراهانش به خیابان‌ها آمدند تا فعالانه اعتراض کنند و با چشمان خود شهادت دهند، خودش را آشکار کرد.

لیل ‌بیبی درباره‌ی ویدئویی که نزدیک به ۱۰۰ میلیون بار در یوتیوب دیده شده می‌گوید: «این فیلمی بود که فیلمبردارم ما رو درحالی‌که بیرون بودیم گیر انداخت. اون گفت در چند ثانیه‌ی آخر ممکنه از این هم فیلمبرداری کنیم. اینطور شد که شروع به فیلمبرداری کرد. به همین دلیله که واقعاً این من نیستم که اجرا می‌کنم.»

او می‌گوید: «حالا که تاریخ تو دوران من تکرار می‌شه، قطعاً بخشی از اون بودم. نه تنها باعث افتخار هوادارامه، بلکه باعث افتخار مردمم هم می‌شه. این برای من بیشتر از هر چیزی معنی داره.»

قابی از موزیک ویدئوی «تصویر بزرگ‌تر»

این متن ترجمه‌ای بود از مقاله‌ی Voice of Impact: Hitmaker Lil Baby Blends Sound and Vision for “Bigger Picture” به قلم Shirley Lu که در نشریه‌ی Variety منتشر شده است.

About Author

author-avatar

درباره سپهر مقصودی

متولد 1378 - فارغ‌التحصیل روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد - دبیر سابق انجمن علمی روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد - حوزه‌ی فعالیت: اسلاوی ژیژک، روانکاوی لکان، روانشناسی سیاسی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *