نظریه اجتماعی

هیستری چیست؟

هیستری چیست؟

کندرا چری

مترجم: محمدتقی صانعی‌فر

هیستری اصطلاحی است که اغلب برای توصیف رفتاری دارای بار هیجانی استفاده می‌شود که بیش از حد و خارج از کنترل به نظر می‌رسد. وقتی کسی به گونه‌ای پاسخ می‌دهد که نسبت به موقعیت از لحاظ هیجانی نامتناسب به نظر می‌رسد، اغلب به عنوان «هیستریک» توصیف می‌شود.

در دوران ویکتوریا، اصطلاح هیستری یک تشخیص پزشکی رایج، به ویژه برای زنان بود.۱Baloh RW. Early Ideas on Hysteria. In: Medically Unexplained Symptoms. Copernicus, Cham: 2021. doi:10.1007/978-3-030-59181-6_2 هیستری تا سال ۱۹۸۰ از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) حذف نشد. امروزه، افرادی که علائم هیستریک را نشان می‌دهند ممکن است با اختلال تجزیه‌ای یا جسمی تشخیص داده شوند. هیستری را می‌توان به عنوان یکی از ویژگی های برخی از شرایط تعریف کرد که شامل افرادی می‌شود که علائم فیزیکی را تجربه می‌کنند که علت روانی دارد.

تاریخ هیستری:

هیستری در سال ۱۹۰۰ قبل از میلاد، به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته می‌شد. این زمانی بود که مصریان باستان برای اولین بار این بیماری را توصیف کردند و اضافه کردند که این وضعیت ناشی از «حرکت خود به خودی رحم» است.۲Tasca C, Rapetti M, Carta MG, Fadda B. Women and hysteria in the history of mental health. Clin Pract Epidemiol Ment Health. 2012;8:110–۱۱۹. doi:10.2174/1745017901208010110 گاهی اوقات از آن به عنوان داشتن رحم سرگردان نیز یاد می شد. کلمه‌ی هیستریا از کلمه‌ی یونانی hystera به معنای «رحم» گرفته شده است.۳Britannica. Conversion disorder. برای درمان هیستری، مصری‌ها بسته به اینکه تصور می‌شد رحم به سمت بالا یا پایین حرکت کند، مواد بدبو یا سایر مواد معطر را در نزدیکی آلت تناسلی یا صورت زن قرار می‌دادند. سلسوس، پزشک یونانی، پیشنهاد کرد که باکرگی و پرهیز، هر دو به درمان هیستری کمک می‌کند.۴Shetty S, Chandini S, Fernandes S, Safeekh A. Hysteria: A historical perspective. Arch Med Health Sci. 2020;8(2):312-5. doi:10.4103/amhs.amhs_220_20 این تصور که این وضعیت فقط زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، برای مدتی باقی ماند. در اوایل قرن ۱۶ بود که تمرکز برای ریشه‌یابی آن تغییر کرد، مانند زمانی که آناتومیستی به نام توماس ویلیس، به این نتیجه رسید که هیستری از رحم نشات نمی‌گیرد، بلکه منشا آن در مغز است.۵Arraez-Aybar L, Navia-Alvarez P, Fuentes-Redondo T, Bueno-Lopez J. Thomas Willis, a pioneer in translational research in anatomy (on the 350th anniversary of Cerebri anatome). J Anat. 2015;226(3):289-300. doi:10.1111/joa.12273 درک مذکور این احتمال را ایجاد کرد که هیستری بر مردان نیز تأثیر می‌گذارد. اصطلاح «نوروزیس هیستریک» برای اولین بار در ویرایش دوم DSM که در سال ۱۹۶۸ منتشر شد، استفاده شد، اما از آن زمان به نفع تشخیص اختلال علائم جسمی، اختلال تجزیه‌ای یا اختلال تبدیلی کنار گذاشته شده است.۶North C. The classification of hysteria and related disorders: Historical and phenomenological considerations. Behav Sci. 2015;5(4):496-517. doi:10.3390/bs5040496

هیستری و روانکاوی

هیستری به شکل‌گیری زمینه‌ی روانکاوی کمک کرد. برای مثال در قرن ۱۸، ژان مارتین شارکو، متخصص مغز و اعصاب فرانسوی، از هیپنوتیزم برای درمان زنان مبتلا به هیستری استفاده کرد.۷Carota A, Calabrese P. Hysteria around the world. Front Neurol Neurosci. 2014;35:169-180. doi:10.1159/000360062 زیگموند فروید، روانکاو مشهور اتریشی، به همراه شارکو به مطالعه پرداخت، بنابراین او تجربه‌ی دسته اولی از مشاهده‌ی این بیماران و همچنین مشاهده‌ی روش‌های درمانی شارکو داشت. کار فروید با همکارش جوزف بروئر در مورد «آنا او»، زن جوانی که علائم هیستری را تجربه می‌کرد، به توسعه‌ی درمان روانکاوی کمک کرد.۸Tsuman L. Anna O. Encycloped Personal Indiv Diff. 2020. doi:10.1007/978-3-319-246612-3_566 آنا دریافت که صحبت در مورد مشکلات خود با یک درمانگر به تنهایی تأثیر عمده‌ای بر رویش دارد. او این درمان را «درمان صحبت کردن» نامید و تا به امروز از آن به عنوان «صحبت‌درمانی» یاد می‌شود.

کارل یونگ، همکار فروید، زن جوانی به نام سابینا اسپیلرین را درمان کرد که تصور می‌شد از هیستری رنج می‌برد. یونگ و فروید اغلب در مورد پرونده‌ی اسپیلرین بحث می‌کردند که بر نظریه‌هایی که آنها ارائه کردند نیز تأثیر داشت. اسپیلرین به عنوان روانکاو آموزش دیده بود و قبل از کشته شدن توسط نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم به معرفی رویکرد روانکاوی در روسیه کمک کرده بود.۹Balbuena F. Sabina Spielrein: From being a psychiatric patient to becoming an analyst herself. Am J Psychoanal. 2020;80:281-308. doi:10.1057/s11231-020-09260-0

علائم هیستری

علائمی که مشخصه‌ی «هیستری» در نظر گرفته می‌شوند (که اکنون یک اصطلاح قدیمی است) عبارتند از:۱۰American Psychological Association. Hysteria.

نابینایی

طغیان‌های هیجانی

توهمات

رفتار هیستریونیک (بیش از حد دراماتیک یا تحریک‌پذیر)

افزایش تلقین پذیری

از دست دادن حس

علائم اضافی که اغلب با قرار گرفتن در حالت هیستریک همراه بوده، متفاوت است، اما عبارتند از:۱۱De Bustos E, Galli S, Haffen E, Moulin T. Clinical manifestations of hysteria: An epistemological perspective or how historical dynamics illuminate current practice. Front Neurol Neurosci. 2014;35:28-43. doi:10.1159/000360436

در نوعی خلسه بودن

در حال توسعه فراموشی

تجربه فلج شدن

غش کردن یا از حال رفتن ( سنکوپ کردن)

داشتن حملات صرع مانند

افزایش احساس درد

عضلات سفت یا اسپاسم شده

تشخیص هیستری

در سال ۱۹۸۰، انجمن روانشناسی آمریکا (APA) تشخیص «نوروزیس هیستریک، نوع تبدیل» را به «اختلال تبدیلی» تغییر داد.۱۲Kanaan RAA. Freud’s hysteria and its legacy. Handb Clin Neurol. ۲۰۱۶;۱۳۹:۳۷-۴۴. doi:10.1016/B978-0-12-801772-2.00004-7 امروزه ممکن است فردی با انواع مختلفی از اختلالات که از لحاظ تاریخی به عنوان هیستری شناخته می‌شدند، ذیل اختلالات تجزیه‌ای و جسمی تشخیص داده شود.

اختلالات تجزیه‌ای

اختلالات تجزیه‌ای اختلالات روانی هستند که شامل وقفه در جنبه‌های هوشیاری، از جمله موارد مربوط به هویت و حافظه است. اختلالات این دسته عبارتند از:

فراموشی تجزیه‌ای۱۳Dissociative amnesia که شامل فراموشی اطلاعات شخصی یا ناتوانی در یادآوری برخی رویدادها است.

گریز تجزیه‌ای۱۴Dissociative fugue، که شامل فراموشی اطلاعات شخصی همراه با تغییر مکان‌های فیزیکی است که گاهی اوقات هویت جدیدی در این فرآیند ایجاد می‌کند.

اختلال هویت تجزیه‌ای۱۵Dissociative identity disorder، که شامل داشتن دو یا چند شخصیت متمایز است که هر کدام از کارهای دیگری که انجام داده به یاد نمی‌آورند.

اختلال علائم جسمی

در DSM-5، علائمی که زمانی در زیر چتر وسیع «هیستری» وجود داشتند، اکنون تحت آن چیزی قرار می‌گیرند که به عنوان اختلال علائم جسمی شناخته می‌شود.۱۶Lafrance WC. ‘Hysteria’ today and tomorrow. Front Neurol Neurosci. 2014;35:198-204. doi:10.1159/000360064 چندین بیماری مرتبط وجود دارد که در این دسته قابل تشخیص هستند، از جمله:

اختلال تبدیلی (اختلال علائم عصبی عملکردی)

اختلال ساختگی (سندرم مونچاوزن تحمیل شده به خود)

اختلال اضطراب بیماری (هیپوکندریازیس سابق)

اختلال علائم جسمی شامل تمرکز قابل توجه بر علائم فیزیکی مانند ضعف، درد یا تنگی نفس است. این مشغولیت با علائم، منجر به ناراحتی و مشکلات قابل توجهی در عملکرد طبیعی می‌شود.

با اختلال علائم جسمی، فرد ممکن است دارای یک وضعیت پزشکی باشد یا نداشته باشد. توجه به این نکته مهم است که این اختلال شامل جعل کردن یک بیماری نیست – چه فرد بیمار باشد یا نباشد، آنها معتقدند که بیمار هستند.

علل هیستری

با گذشت زمان، نظریه ها در مورد عوامل ایجاد هیستری تغییر کردند. اگرچه آنها در ابتدا بر روی رحم تمرکز داشتند، اما اکنون می‌دانیم که علل اختلالات تجزیه‌ای و جسمی اغلب ماهیت روانی دارند. اختلالات تجزیه‌ای عموماً در اثر تجربه‌ی نوعی تروما ایجاد می‌شوند.۱۷National Alliance on Mental Illness. Dissociative disorders. این ممکن است شامل قرارگیری در معرض سوء استفاده فیزیکی، جنسی یا هیجانی در دوران کودکی باشد. قرار گرفتن در یک بلای طبیعی یا درگیری در جنگ نیز می‌تواند به اختلال تجزیه‌ای منجر شود. اختلال علائم جسمی همچنین می‌تواند نتیجه‌ی سوء استفاده در دوران کودکی یا غفلت والدین باشد، اما گاهی اوقات به دلیل داشتن اضطراب شدید در مورد فرآیندهای بدن و بیماری همراه با آستانه پایین برای درد ایجاد می‌شود.۱۸Cleveland Clinic. Somatic symptoms disorder in adults. پدیده‌ای که به عنوان سرایت هیستریک (نوعی از سرایت اجتماعی) شناخته می‌شود، همچنین می‌تواند گروهی از مردم را به تجربه علائمی که اغلب با هیستری مرتبط هستند، سوق دهد. این پدیده شامل گروه‌هایی از افراد می‌شود که دارای علائم بیماری هستند که به یک منبع فیزیکی یا مسری نسبت داده می‌شود، اما در واقع از تأثیرات اجتماعی و روانی ناشی می‌شود.۱۹Bartholomew RE, Wessely S, Rubin GJ. Mass psychogenic illness and the social network: is it changing the pattern of outbreaks?. J R Soc Med. 2012;105(12):509-512. doi:10.1258/jrsm.2012.120053

این متن ترجمه‌ای از مقاله‌ی What Is Hysteria? به قلم Kendra Cherry بود که در وب‌سایت verywellmind منتشر شده است.

About Author

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “هیستری چیست؟

  1. ممنون از سایت فوق العادتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *